Ceremóniamester

Csapattag, aki támogatást nyújt a kezdetektől fogva.

A CM, a moderátor, a műsorvezető. Számos névvel illetik ezt a szolgáltatót, de annyi bizonyos, hogy az egyik legfontosabb, egyfajta helyszíni esküvőszervező. Irányítok, ellenőrzök, fontos része vagyok a csapatnak.

Kapcsolat

Közösségi média


Nyerjetek betekintést arról, hogyan gondolkodok az esküvő egyes elemeiről az alábbi videó segítségével:


Tudnivalók:


  • számlát állítok ki, természetesen már a foglalóról is (e-számlát, amit emailben küldök el);
  • szerződést is írok, előtte azonban, tiszteletben tartva az adataitok védelmét, el kell fogadnotok az adatvédelmi tájékoztatót (függetlenül attól, hogy az űrlapon már megtettétek);
  • az utazási költség Budapestről vagy Győrtől van számolva, annak függvényében, hogy melyik városhoz esik közelebb az esküvő helyszíne, továbbá, ha Győr vagy Budapest közigazgatási területén belül van az esküvő, akkor nincs utazási költség;
  • az esküvő előtt két héttel közösen elkészítjük az esküvői forgatókönyvet, melyet minden szolgáltatónak továbbítok az esküvő hetében;
  • az esküvő napja előtt egy héttel telefonon és emailben is felveszem és tartom a kapcsolatot a szolgáltatókkal, így azon a héten már megtörténik a kapcsolatfelvétel és az egyeztetés;
  • másfél órával a hivatalos kezdés előtt már rendelkezésre állok hajnali egy óráig , azonban közös megbeszélés alapján, ha tovább szükséges a ceremóniamester munkája, mint hajnali 1 óra, akkor annak nincs plusz költsége;
  • alkoholt a megbízásom ideje alatt nem fogyasztok, továbbá, nem dohányzok;
  • ha az esküvő helyszíne 70 percnél messzebb található Budapesttől vagy Győrtől, akkor a szállás további felmerülő költség;
  • az előkészületek során további javaslatokat, tippeket osztok meg az esküvőszervezéssel kapcsolatban, tehát legjobb tudásom szerint az esküvő napjáig is „fogom a kezeteket”, illetve Párjaimmal napi szintű kapcsolatban állunk, ha kérdésük merülne fel a szervezés során;
  • esküvőszervezéssel kapcsolatos kérdések megválaszolása plusz költség nélkül.



350 pár bízott már meg azzal, hogy megszervezzem és koordináljam az esküvőjüket, megírjam a polgári szertartásuk szövegét és elkészítsem az esküvői nyitótáncukat.

Csatlakozz hozzájuk, és engedd meg, hogy segítsek neked felejthetetlenné tenni ezt a napot. Legyél LaVie Pár és érezd a LaVie Spiritet.

Röviden a közös munkáról


Szeretem, ha jó hangulatban telik az esküvő, aminek nagyon fontos feltétele, hogy már pl. a vendégvárás során beszélgetek a Vendégekkel, megismerem őket, így később sokkal jobban fogják venni a poénjaimat, illetve ők is társak lesznek a szórakozásban. Emellett azonban a közösen elkészített forgatókönyv kellő infót tartalmaz ahhoz, hogy mindent kézben tudjak tartani anélkül, hogy Titeket, a Párjaimat kellene zavarnom kérdésekkel az esküvő napján. Ezek a példák apró dolgok ugyan, de nagyon fontosak, hogy jó hangulatú ünneplés és szórakozás legyen, de a háttérben minden rendben menjen.


A stílusomat illetően fontos még megjegyezni, hogy az elegáns stílust képviselem (öltöny, nyakkendő), egy kis műsorvezető beütéssel, azonban nagyon szeretek közvetlen is lenni a Vendégekkel és szórakoztatni őket, ez pont ad annyi rugalmasságot, ami ilyenkor szükséges, mert ezeket kell váltogatni az aktuális programtól függően.


Az esküvő az én megközelítésemben egy "családösszerázó" nap is, hiszen valójában ekkor találkozik két család, legtöbbször először, így nagyon fontosnak tartom megfelelően felépíteni a játékokat, a programokat, ahogy Ti is írtátok. A játékok szempontjából azokat preferálom, amelyek segítenek megismertetni Titeket a vendégekkel, őket is közelebb hozni egymáshoz, örömmel javaslok ezzel kapcsolatban is ötleteket. A táncból sincs hiány részemről, ha van rá nyitottság a Vendégek részéről is , mivel lehetnek ad hoc körtáncok a vendégekkel, táncversenyek stb., végtelen a lehetőség. Mindezek mellett pedig számomra az esküvő egy ünnepélyes esemény, így ezeknek az egyvelegét szeretném közvetíteni a munkámmal.


Szuperhős-e a ceremóniamester?

Természetesen vannak még olyan területek és képességek, amikre most nem szeretnék kitérni, mivel azok olyan témák, amik inkább a háttérmunkában vannak jelen, mintsem a mindenki előtt látható és hallható terepen élesben. Sok Kolléga vagy kedves Pár talán fel sem ismeri elsőre ezeket a képességeket, azonban ma már – habár a szakmában sokan vannak és egyre többen lépnek be a pályára – nem szabad azt gondolnunk, hogy attól ceremóniamester valaki, hogy van neki egy mikrofonja és jól beszél. Ezt ugye egy kedves rokon vagy barát is meg tudja tenni.

A mai világban mindenhonnan azt halljuk, hogy mennyire fontos az önfejlesztés, a tanulás. Ezen a pályán sincs ez másként. A rövidesen említésre kerülő területeket elméleti szinten kell elsajátítani és utána tudatosan átültetni a gyakorlatba, ami jelentheti a saját életünket, egy rendezvényt vagy a mi esetünkben elsősorban az esküvőt. Az esküvői szakmában is vannak új divatok, amikkel naprakészen kell lennünk. Habár a tradicionális magyar esküvők valamelyest kötöttek, mindig örömteli egy olyan Párral leülni beszélgetni, akit azt mondják: ez a mi esküvőnk, úgy szeretnénk, ahogyan megálmodtuk, nem pedig úgy, ahogyan elvárják tőlünk (társdalom, család, barátok stb.). Félreértés ne essék, nagyon szeretem és tisztelem a hagyományos programokat, azonban sokszor hallom, hogy csak azért van, mert valamelyik családtag szeretné.

Ezek a gondolatok elvinnének egy másik bejegyzés témájához, úgyhogy térjünk is rá arra, hogy vajon szuperhős-e a ceremóniamester? Lelövöm a poént: igen, ha és amennyiben a tevékenysége tudatos és folyamatos önfejlesztés, tanulás segítségével sajátítja el a képességeket.

Egy ceremóniamesternek számos területet kell egyazon időben használni:

  • kommunikáció

A 150-200 fős vagy még nagyobb létszámú vendégséggel elengedhetetlen a megfelelő kommunikáció. A kommunikáció nem merül ki abban, hogy a ceremóniamester bemondja a következő programot, aztán a következőt. Képesnek kell lenni úgy közvetítenie az emberek felé, hogy a vendégek megbízzanak bennem, mindenki követni tudja a hivatalos menetrendet, illetve még fontosabb, hogy elfogadjanak vezetőnek arra az egy napra. Ez a legnagyobb kihívás, hiszen enélkül mindenki megy mindenfelé és a mindenféle irányból egyet csinálni, ha nem tisztelnek vezetőként, szinte lehetetlen.

  • szervezési feladatok

Az esküvő előtti utolsó hetek már arról szólnak, hogy véglegesítjük a forgatókönyvet, felhívom a Kollégákat, elküldöm nekik emailben a menetrendet. Ilyenkor egyeztetünk, hogy szerintük rendben van-e, javasolnak-e mást stb. A ceremóniamester egyfajta csapatkapitány, de a lényeg, hogy a csapat része. Egyedül nem fogja tudni megoldani hibátlanul a dolgokat, ahogyan a csapat többi tagja sem egy megfelelő vezető és szervező nélkül. A forgatókönyv egy sétálóbot az erdőben: megkönnyíti a sétát, de bármikor el tudnám hagyni, mivel anélkül is tudok járni. Ha jó szervezési képességekkel rendelkezik a ceremóniamester, akkor bármilyen problémát meg tud oldani a szolgáltató Kollégákkal a háttérben.

  • testbeszéd, gesztusok használata és felismerése

Ha a testbeszédről beszélünk rögtön mindenkinek a karba tett kéz és láb jut eszébe, ami zárkózottságot vagy egyet nem értést jelent(het). Ez a képesség azonban jócskán túlmutat ezen. Önmagunkat és a vendégeket, illetve főleg a Párt folyamatosan monitorozni kell és még azelőtt döntést hozni, hogy az illető tudná mit szeretne. Még ide tartozik, de már átkanyarodik a következő képességhez is, a ceremóniamester saját testbeszédének irányítása, akár a nehezebb helyzetekben is megőrizve a nyugalmát. Nem szabad engedni egy esetleges probléma testbeszédben való megjelenését. A ceremóniamester sziklaszilárdan tartja kézben a dolgokat. Férjként én sem örülnék, ha egy, a tehertől széthullott ceremóniamester próbálná irányítani az esküvőmet.

  • beszéd- és előadástechnika

Annak érdekében, hogy minden érthető és profi legyen. Véleményem szerint a nyilvános beszédeken túl, tudni kell beszélgetni a vendégekkel is, ha odajönnek hozzám, mert bizony általában odamennek a ceremóniamesterhez és nem egyszer még jogról, vagyontervezésről is beszélgettünk nagyvonalakban egy vendéggel, mert érdekelte mivel foglalkozom és éppen aktuális volt neki a kérdés. Szuper, egy jó pont vendégnél is. Nyilvánvalóan ezek a kis beszélgetések nem a fontos programok alatt vannak, hanem például mikor a táncos blokk van és néhányan ülve maradtak, vagy csak simán nem szeretnének táncolni.

  • időgazdálkodás

Ezt nem lehet eléggé hangsúlyozni, az egyik legfontosabb. Ha azt mondja a ceremóniamester az étteremnek, hogy 18.30 érünk oda, akkor nem lehet ott 200 emberrel 18 órára (nem beszélve arról, hogy onnantól kezdve a ceremóniamesterre már nem tekintenek vezetőként a szolgáltató Kollégák). Ha valamilyen oknál fogva ez mégis megtörténik, akkor telefon, egyeztetés és egy program áthelyezése mondjuk az étterem tópartos részére. Egyébként, ha fél órás a különbség a tervezett és a ténylegesen megvalósuló időpont között, akkor már az esküvőt megelőző tervezés is hibás lehetett, de nem lehet mindent kivédeni, megoldani viszont annál inkább lehet és kell is.

  • egy csipetnyi stand up

Az évek alatt egyre inkább azt tapasztaltam, hogy egy jó íven futó esküvőn egyszerűen nincs szükség játékra. Ha kell – mert mondjuk kifejezetten kérte a Pár, hogy valahova legyen beillesztve – akkor is olyan játékot kell előnyben részesíteni, ami alatt nem kínozzuk a vendégeket, hanem közösen tudunk játszani, a násznép két fele (férj és feleség oldalai) ismerje meg egymást, nevessenek együtt és olyan emlékekkel menjenek haza, hogy igen, fantasztikus hangulat volt. Ez a kiváló hangulat mindenki érdeme, nem kizárólag a ceremóniamesteré. Ez a stand up-os vonal hozza be egyébként a ceremóniamester műsorvezetőként való megnyilvánulását.

Nagyvonalakban ennyit gondoltam megosztani Veletek. Ceremóniamesternek lenni igen összetett feladat, azonban minden képesség birtokában nem úgy kell elképzelni minket, mint aki állandóan retteg a váratlantól és mindig robotszerűen figyel a testbeszédére. Ha ezek a képességek megvannak, csak annyit fogtok látni és érezni, hogy minden rendben van, nyugodtan, gondtalanul ünnepelhettek.